ZPĚT

Gruzie – Tbilisi

(4. – 10.3.2013)

        Gruzie, asijský stát ležící mezi Černým a Kaspickým mořem. Jeho sousedy je Rusko, Turecko, Ázerbájdžán a Arménie. V Gruzii žije více jak 4 630 000 obyvatel. Úředním jazykem je gruzínština, ale domluvit se zde dá i rusky. Oficiální měnou je gruzínské lari (GEL). V době našeho pobytu byl 1 GEL asi 12,30 Kč. Časový posun oproti České republice je +3 hodiny (časové pásmo GMT +4). V Gruzii jezdí auta po pravé straně vozovky a pro návštěvu Gruzie není potřeba pro občany ČR vízum.

        Tbilisi je hlavní město Gruzie ležící na řece Kura. Žije zde více jak 1 473 000 obyvatel. Sídlí zde prezident Michail Saakašvili, parlament a vláda.

        Cestopis je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do Tbilisi
    2. Ubytování – hotel Diamond
    3. Gastronomie
    4. Doprava v Tbilisi
    5. Navštívená místa (památky)
    6. Počasí
    7. Orientační ceny v Tbilisi
    8. Cesta z Tbilisi
1. Cesta do Tbilisi
Nahoru

        Letenky do Tbilisi jsme měli zakoupené od letecké společnosti Alitalia. Cena zpáteční letenky včetně všech poplatků byla pro jednu osobu 4745,81 Kč. Alitalia měla původně spolupracovat s ČSA, ale nějak se mezi sebou nepohodli a tak jsme místo cesty Praha – Řím – Tbilisi museli absolvovat trasu Praha – Benátky – Řím – Tbilisi (zpátky Tbilisi – Řím – Miláno – Praha).

        Z Prahy jsme odletěli v 15:27 v Airbusu A320-200 (reg. EI-DSZ) spol. Air One a v Benátkách na letišti Marco Polo jsme přistáli po hodině a dvou minutách letu v 16:29. Do dalšího letu jsme měli 3 hodinu času. V 19:32 jsme tedy opustili benátské letiště v Airbusu A320-200 (reg. EI-DSH) spol. Alitalia a v Římě na letišti Fiumicino jsme přistáli v 20:22. Během letu jsme dostali malé občerstvení. Ve 22:25 jsme konečně odletěli z Říma v Airbusu A320-200 (reg. EI-DTI) spol. Alitalia. Během letu nás opět čekalo občerstvení a v sedačkách byly také k disposici obrazovky, na kterých pouštěli filmy, hudbu nebo mapu s průběhem letu. Sluchátka jsme ale museli mít vlastní. Letadlo bylo poloprázdné, takže jsme si mohli zabrat celou trojku sedaček pro sebe, pokud nám ji mezitím nesebrali hráči španělské reprezentace v ragby, kteří s námi letěli.

   

        V Tbilisi jsme přistáli po 3,5 hodinách dlouhém letu v 1:51 našeho času (4:51 tbiliského času). A musím říct, že to bylo jedno z nejhorších přistání, co jsem zažil. Venku byl velký vítr, takže to s letadlem házelo a třepalo do doby, než s námi doslova bouchnul o zem. Ale kapitán to zvládl. Letadlo se ve větru dokonce houpalo, i když už jsme stáli na stojánce a vystupovali z letadla. Vůbec jsem nezáviděl těm, co museli v tomto počasí vzlétat. Na letišti už na nás čekal připravený hotelový odvoz. Cesta autem do hotelu trvala 15 minut a tato cesta byla od hotelu zdarma.

   

2. Ubytování – hotel Diamond
Nahoru

        Ubytovaní jsme byli v hotelu Diamond (ulice Vaja Iverieli str. 20) vzdáleného od letiště asi 15 minut jízdy autem. Hned u hotelu je i stanice metra 300 Aragveli (červená linka). Cena za jednu noc včetně snídaně byla 664,87 Kč pro jednu osobu. V hotelu je zdarma Wi-Fi připojení na internet. Na pokojích je klimatizace, televize a možnost donášky čaje nebo kávy na pokoj zdarma (nevím, jestli je to standard, ale nám to nabídli). Na hotelu byla ve společných prostorách docela zima, ale to bylo asi způsobeno tím, že jsme tam byli ubytování sami, tak šetřili. Snídaně se objednávaly vždy na určitou hodinu. Ke snídani podávali vajíčkovou omeletu nebo párky, sladké pečivo, jogurty, salámy, sýry a čaj nebo kávu.

       

        V blízkosti hotelu jsou menší obchody s potravinami a v docházkové vzdálenosti asi 10-15 minut je větší supermarket. Od hotelu sejdete na první křižovatku a dáte se doleva a půjdete pořád rovně po hlavní ulici, až dojdete ke stanici metra Isani a na křižovatce u metra půjdete doleva a po pravé straně bude supermarket. Nebo od hotelu jednu stanici metrem do stanice Isani (červená linka).

   

        Co se ukázalo v Tbilisi velkým problémem, bylo nalezení pošty. Poštovní známky prodávají pouze na poště a v Tbilisi je snad jediná pošta. Spousta místních ani nevěděla kde a pořád nás posílali ke zrušené poště v ulici Rustaveli Avenue. Jediná poštu, kterou jsme nakonec našli, je u stanice metra Marjanishvili. Když vylezete ze stanice metra, dáte se doleva přes náměstí a ulicí pořád rovně. Po asi 400 metrech narazíte na rohovou budovu, kde je pošta. Rohová budova vypadá jako zrušená pošta, ale nenechte se zmást, hned vedle prodávají známky a další dveře už je potom samotná pošta.

3. Gastronomie
Nahoru

        Gruzínská kuchyně je specifická země, ale také obsahuje některé vlivy ze Středního východu, Evropy a Asie. Nabízí celou řadu pokrmů s různými bylinkami a kořením. My jsme z tradičních jídel ochutnali například: Khinkali – vařená těstovinová kapsa (taštička) plněná obvykle kořeněným masem (hovězí, vepřové, někdy jehněčí), zeleninou a cibulí. Khachapuri – pšeničná placka se sýrovou náplní, pečená v peci. Jsou různé druhy, my jsme měli konkrétně Khachapuri Megruli, která má kruhový tvar a je posypaná nastrouhaným sýrem. Toto jídlo je velmi syté.

        Dalším tradičním pokrmem je Chakapuli, což je gruzínský guláš. Toto jídlo jsme neměli, ale je prý považován za jedno z nejpopulárnějších jídel v Gruzii. Je vyráběn z jehněčího masa, suchého bílého vína, švestkové omáčky, estragonu, čerstvých bylinek (petržel, kopr, koriandr), česneku a soli.

   

4. Doprava v Tbilisi
Nahoru

        V Tbilisi je možnost dopravy taxi, autobusem, metrem nebo pěšky. Do roku 2006 byla možnost dopravy trolejbusem nebo tramvají. Vzhledem k tomu, že byl náš hotel přímo u stanice metra, využívali jsme tento způsob dopravy plus pěší chůzi. Taxi ani autobusy jsme nepoužili.

   

        Metro je levný, rychlý a pohodlný způsob dopravy v Tbilisi. Pro cestování metrem potřebujete plastovou čipovou kartu METROMONEY, kterou zakoupíte v každé stanici u pokladny. Karta stojí 2 GEL (asi 25 Kč). Když už kartu nebude potřebovat, můžete ji do jednoho měsíce od zakoupení vrátit zpět na pokladně. Vrátí vám jak 2 GEL za kartu, tak i všechny neprojeté peníze. Při zakoupení i vrácení karty chtějí po turistech cestovní pas a u vrácení můžou chtít doklad o zakoupení karty. Karta se nabíjí na pokladně nebo v automatech, které jsou v každé stanici metra. U dobíjecího stojanu na karty kliknete na obrazovce na výběr jazyku (angličtina nebo ruština), poté na ikonu „TRAVEL CARD TOP-UP“, pak vhodíte sumu peněz, kterou chcete dobít a přiložíte kartu na určené místo, chvilku počkáte a máte nabito. Ještě si můžete nechat vytisknout potvrzení o dobití. Jedna cesta metrem stojí 0,50 GEL (asi 6 Kč) a je jedno jak daleko jedete. Dokonce se můžete i do určité chvíle vrátit zpět, aniž by vám stroj odečetl peníze, nám se to povedlo i dvakrát za sebou v krátkém časovém úseku.

        Na oficiálních stránkách tbiliské hromadné dopravy můžete po kliknutí na stanici metra sledovat on-line video přenos z dané stanice. Dále si můžete vybrat, zda chcete sledovat ulici, vestibul nebo nástupiště metra.

        V Tbilisi používají podobné vlaky metra, jako jezdí u nás v Praze na linkách A a B, ale jsou mnohem staršího data výroby. Také zde používají ještě staré typy rychlých eskalátorů. Zajímavostí je, že i ve všech stanicích metra je k dispozici Wi-Fi připojení na internet zdarma.

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Rustaveli Avenue – stanice metra Rustaveli nebo Liberty Square. 1,5 km dlouhá rušná ulice začínající na Náměstí Svobody (Liberty Square). Ulice byla pojmenována po středověkém gruzínském básníkovi Shota Rustaveli. V ulici nebo v jejím blízkém okolí je spousta významných budov, jako je gruzínský parlament, kostel Qashveti (Kashveti), Státní divadlo, Národní opera a balet nebo Rustaveli muzeum.

       

Náměstí Svobody (Liberty Square) – stanice metra Liberty Square. Dominantou náměstí je od listopadu 2006 pomník svobody – socha sv. Jiří zabíjejícího draka. Žulový pomník je vysoký 35 metrů a je viditelný téměř z jakéhokoliv místa ve městě. Samotná pozlacená socha sv. Jiří je vysoká 6,5 metrů. Na náměstí se nachází i tbiliská radnice.

Pevnost Narikala – nejbližší stanice metra je Avlabari. Starověká pevnost ze 4. století se nachází na kopci mezi sirnými lázněmi a botanickou zahradou. Vstup do pevnosti je zdarma. K pevnosti se dostanete buď pěšky po schodech, nebo můžete vyjet novou kabinkovou lanovkou (od 11:00 do 23:00). Lanovka stojí 1 GEL (asi 12 Kč) a jízdné se platí čipovou kartou na metro. Lanovka je dlouhá 508 metrů a překoná převýšení 94 metrů. Horní stanice lanovky je v nadmořské výšce 492 metrů. Z pevnosti Narikala je nádherný pohled na Tbilisi a řeku Kura.

       

Sirné lázně (Sulphur Bath) – nejbližší stanice metra je Avlabari. Přímo pod pevností Narikala ve čtvrti Abanotubani se nachází nepřehlédnutelné cihlové kopulovité stavby - Sirné lázně ze 17. století. Lázně byly postaveny na termálních pramenech a v okolí je lázní je opravdu cítit síra.

       

Most Míru – nejbližší stanice metra je Avlabari nebo Liberty Square. Nádherný 150 metrů dlouhý most pro pěší přes řeku Kura byl otevřen 6.5.2010. Most byl navržený italským architektem Michelem De Lucchi. Struktura mostu byla postavena v Itálii a poté převezena nákladními automobily do Tbilisi. V noci nabízí most nádherné světelné představení. Tisíce bílých LED diod je jak ve střeše mostu, tak i v celé délce zábradlí, kde jsou vloženy mezi tabule skla. O světelný design se postaral francouzský designér Philippe Martinaud.

       

Katedrála Nejsvětější Trojice (Sameba) – nejbližší stanice metra je Avlabari. Katedrála je s 98 metry třetí nejvyšší pravoslavný chrám na světě po katedrále Krista Spasitele v Moskvě (105 metrů) a katedrále Svatého Izáka v Petrohradu (101,5 metrů). Střechu katedrály zdobí 7,5 metrů vysoký pozlacený kříž.

       

Kopec Mtatssminda (zábavní park a TV věž) – nejbližší stanice metra je Liberty Square. Na kopec vede pozemní lanovka, která vás za 2 GEL (asi 25 Kč) vyveze nahoru plus 2 GEL (asi 25 Kč) za čipovou kartu, kterou nelze vrátit (alespoň nám ji nechtěli vzít zpět). Lanovka jezdí od 11:00 do 19:30. Čipovou kartou se po dobití platí vstupné na atrakce v zábavním parku, který je na vrcholu kopce. Z atrakcí je zde například horská dráha, velké ruské kolo i mnoho dalších pro malé děti. Na kopci je také 274,5 metrů vysoká televizní věž z roku 1972. Věž je v noci krásně nasvícená.

       

Katedrála Sioni – nejbližší stanice metra je Liberty Square nebo Avlabari. Katedrála se nachází nedaleko mostu Míru u pobřeží řeky Kura. Katedrála je považována za jedno z nejposvátnějších míst gruzínské pravoslavné církve. Původní katedrála byla vystavena v letech 575 – 639, poté byla několikrát poničena a poté přestavována. Současný kostel je ze 13. století.

6. Počasí
Nahoru

        V Tbilisi je mírné vlhké subtropické klima. To znamená relativně studené zimy a horká léta. Průměrná roční teplota je 12,7 °C, nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou 0,9 °C a nejteplejším je červenec s průměrnou teplotou 24,4 °C. Měsíci s největším počtem srážek jsou květen a červen (84 mm srážek). Během našeho pobytu sice většinou svítilo sluníčko, ale foukal docela ošklivý studený vítr. Když nefoukalo, tak bylo na sluníčku příjemných 17 °C, podle teploměru na zastávce autobusu.

7. Orientační ceny v Tbilisi
Nahoru

        V Gruzii je pro nás celkem levně. Na týden se dá vystačit s 50 USD. Jedna lari (GEL) byla během našeho pobytu v přepočtu na naše koruny 12,30 Kč. Za 1 USD jsme dostali v bance 1,64 GEL. Nejčastěji jsme chodili na jídlo do restaurace s rychlo občerstvením Orilula, která je v ulici Kote Afkhazi. Tady se dalo menu sehnat od 5,90 GEL (asi 73 Kč) do 10, 40 GEL (asi 123 Kč). V menu byl kebab (různé druhy), nápoj a pečené brambory. Poslední den jsme byli na obědě v restauraci Mirzaani, která je u mostu na náměstí pod visutou lanovkou. Do restaurace se jde po schodech dolů pod úroveň chodníku a je velmi pěkně zařízená. Polévka tady stojí od 2,50 GEL (asi 31 Kč) za malou porci (bohatě stačí u všeho malá porce), typické gruzínské jídlo Khachapuri stojí od 4,90 GEL (asi 60 Kč) za malou porci a jídlo s masem, například pečené vepřové maso s bramborami stojí 6 GEL (74 Kč) za malou porci. Předkrm Khinkali „Kalakuri“ stojí 0,55 GEL (asi 7 Kč) za kus. Pepsi 1,50 GEL (asi 18 Kč) a limonáda Zedazeni (500 ml) stojí 1,90 GEL (asi 24 Kč).

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Coca-Cola 500 ml
0,97 GEL
Supermarket u stanice metra Isani
Čokoláda 200 g
2,15 GEL
Supermarket u stanice metra Isani
Limonáda 2 litry
2,15 GEL
Supermarket u stanice metra Isani
Sušenky
2,10 GEL
Supermarket u stanice metra Isani
Lipton Ice Tea (broskev) 1 litr
2,10 GEL
Smart Supermarket Rustaveli
Pivo – Budvar 500 ml
3,95 GEL
Smart Supermarket Rustaveli
Pivo – Heineken 500 ml
5,20 GEL
Smart Supermarket Rustaveli
Pivo – Kozel 500 ml
3,10 GEL
Smart Supermarket Rustaveli
Pivo – Gambrinus 500 ml
3,15 GEL
Smart Supermarket Rustaveli
Cheeseburger
2,05 GEL
McDonald´s Rustaveli
Double Cheeseburger
3,65 GEL
McDonald´s Rustaveli
Big Mac
5,85 GEL
McDonald´s Rustaveli
McFlurry
4,15 GEL
McDonald´s Rustaveli
Hranolky – malé
2,50 GEL
McDonald´s Rustaveli
Hranolky – velké
3,40 GEL
McDonald´s Rustaveli
Coca-Cola – malá
1,95 GEL
McDonald´s Rustaveli
Coca-Cola – velká
2,80 GEL
McDonald´s Rustaveli
Pohled 1 ks
1 GEL
Různě
Známka do Evropy
4 GEL
Pošta
Coca-Coal 2 litry
2,50 GEL
Obchod u hotelu
Velký Donut (čokoládový)
0,80 GEL
Stánek u hotelu
Coca-Cola 500 ml
1,10 GEL
Stánek na ulici
Kebab menu (hamburger, hranolky, Pepsi 200 ml)
3,50 GEL
Kebab stánek u mostu pod visutou lanovkou
Kebab
3,50 GEL
U stanice metra Liberty Square
Dort - zákusek
2,50 GEL
V cukrárně u stanice pozemní lanovky
Čaj
1 GEL
V cukrárně u stanice pozemní lanovky
Croissant
2 GEL
Cukrárna Entrée – Rustaveli Avenue
Lipton Ice Tea 500 ml
2,50 GEL
Automat na letišti
Tyčinka Snickers
2 GEL
Automat na letišti
Benzín Euro Regular 93
2,09 GEL
Rompetrol
Benzín Euro Super
2,25 GEL
Rompetrol

8. Cesta z Tbilisi
Nahoru

        Protože byl odlet letadla v 5:55, znamenalo to pro nás, že ranní budíček bude velmi brzo. Hotel jsme opustili těsně před 4 hodinou ranní a na letiště jsme dorazili ve 4:10. Cena hotelového taxi byla 30 GEL (asi 370 Kč). Byl to úplně stejný taxi, jako který nás vezl do hotelu, ale tentokrát si ho nechali tvrdě zaplatit. Na letišti jsme se opět setkali se španělskou ragbyovou reprezentací, která s námi letěla zpět. V Tbilisi si udělali také krásnou dovolenou, protože zápas s Gruzií odehráli až den před odletem. I proto jsme je několikrát potkali na procházce po městě.

       

        Tbiliské letiště jsme opustili v Airbusu A319-100 (reg. EI-IMR) spol. Alitalia v 5:55. Po klidném letu jsme přistáli v Římě na letišti Fiumicino v 9:57 tbiliského času (6:57 našeho času). V 9:26 jsme pokračovali z Řima v Airbusu A319-100 (reg. EI-IMS) spol. Alitalia do Milána, kde jsme přistáli po necelé hodině letu v 10:21. Z Milána nás čekal poslední let a to do Prahy. Z Milána jsme odletěli v 15:21 v Airbusu A320-200 (reg. I-WEBA) spol. Air One a v Praze na letišti Václava Havla jsme přistáli v 16:25.

   

Více fotografií naleznete v galerii

Oficiální web Tbilisi: new.tbilisi.gov.ge

Další užitečné odkazy:

ZPĚT