ZPĚT

Kambodža - Phnom Penh

(2. - 4.3.2011)

        Kambodža je království v jihovýchodní Asii. Hlavním městem je Phnom Penh. Kambodža má přes 13,6 miliónu obyvatel (odhad). Sousedními státy jsou Thajsko, Laos a Vietnam. Země je jednou z nejchudších v regionu, zejména díky řádění Rudých Khmerů, kteří v letech 1975-1979 vyvraždili na 2 miliony obyvatel (téměř čtvrtina tehdejší populace). Kambodža se dělí na 20 provincií a 4 města. Dvacátým pátým dílem je jezero Tonlesap o rozloze 3000 km2. Z národností jsou nejvíce zastoupeny Khmerové (90%), Vietnamci (5%), Číňané (1%), Thajci a Čamové. Nejrozšířenějším náboženstvím je thérávádový buddhismus (96%). Země je velmi chudá a zvyklá na hospodářskou pomoc ze zahraničí. Přes 30 % obyvatelstva trpí podvýživou. Hlavním zdrojem vývozu je pro zemi dřevo a produkty z něj, což se bohužel odrazilo na necitlivém odlesňování. Od roku 1969, kdy více než 70 procent území pokrýval primární deštný prales, kleslo pokrytí lesy na pouhé 3,1 procenta v roce 2007. Mezi roky 1990 až 2005 ztratila Kambodža celkem 25 000 kilometrů čtverečních lesa.

        Zajímavostí je, že současný král Norodom Sihamoni je jediný monarcha, který hovoří plynule česky, dále hovoří plynně francouzsky a dobře i anglicky a rusky. Kambodžský král v letech 1962 až 1975 studoval v Československu, nejprve základní školu a poté na Pražské konzervatoři a od roku 1971 studoval tanec, hudbu a divadlo na Akademii múzických umění (AMU) v Praze.

        V Kambodži jezdí auta po pravé straně vozovky, ale je zde dost aut dovezených z Anglie, tak se často stává, že mají auta řízení na pravé straně. Časový posun oproti České republice je +6 hodin. Pro vstup do Kambodži je potřeba vízum, které se vyřizuje na letišti. Jeho cena je 20 USD a k vyřízení je nutná jedna pasová fotografie. Pozor, při odletu ze země se platí odletový poplatek! Dospělí 25 USD, děti do 12 let 13 USD a děti do dvou let neplatí nic. Platit se dá pouze v amerických dolarech nebo platební kartou. Stejné poplatky se platí i při domácích letech. Dospělí i děti 6 USD a děti do dvou let neplatí nic. Používají zde jiný typ elektrických zásuvek než u nás a oficiální měnou je kambodžský riel (KHR). Kurz během našeho pobytu byl 1000 rielů = asi 4,14 Kč. Běžně se zde dá platit americkými dolary, které používají téměř jako svoji měnu. Často mají v obchodech cenovky v amerických dolarech. Jeden americký dolar je 4000 rielů a podle toho přepočítávají ceny. Úředním jazykem je khmerština. Někteří obyvatelé mluví francouzsky a anglicky.

        Phnom Penh je hlavní a největší město Kambodže a své sídlo zde má kambodžský král. Město se nachází v jihovýchodní části země v provincii Kandal. Městem protékají řeky Mekong a Tonlesap. Nejvyšší nadmořská výška v Phnom Penh je 25 metrů, takže zde může docházet k záplavám během období dešťů.

        Cestopis z dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta ze Siem Reap (Kambodža) do Phnom Penh
    2. Ubytování - hotel Lebiz
    3. Gastronomie
    4. Doprava v Phnom Penh
    5. Navštívená místa (památky)
    6. Počasí
    7. Orientační ceny v Phnom Penh
    8. Cesta z Phnom Penh do Sihanoukville (Kambodža)
1. Cesta ze Siem Reap (Kambodža) do Phnom Penh
Nahoru

        Ze Siem Reap jsme pokračovali dále do Phnom Penh, hlavního města Kambodže. Tuto cestu jsme absolvovali autobusem spol. Sok Sokha Express Limousine Bus. Den před odjezdem jsme taxikáři řekli, ať nás odveze do kanceláře společnosti, kde jsme si koupili lístky na autobus a domluvili jsme si odvoz z našeho hotelu. Cena jízdenky byla 9 USD.

        K hotelu pro nás v 11:35 přijel menší autobus, který postupně nabral další cestující z různých hotelů. V 12:15 jsme dorazili na autobusové nádraží, kde jsme přestoupili do velkého autobusu, který jel již do Phnom Penh. Na nádraží se připravte na nápor prodavačů, kteří prodávají ovoce a nápoje. Velkým autobusem jsme odjeli v 12:30. Cestou jsme dostali zdarma lahev vody (500 ml). Po dvou hodinách jízdy jsme měli asi 20 minutovou pauzu, kde byla možnost koupit si malé občerstvení v přilehlých obchodech. Do Phnom Penh jsme dorazili v 18:14. Opět se připravte na velký nápor naháněčů s nabídkou odvozu tuk-tukem. Také jsme si vzali tuk-tuk, který nás za 5 USD odvezl do našeho hotelu Lebiz. Cesta do hotelu trvala 7 minut. Normálně by tato cesta měla stát 3 USD, ale využívají neznalosti turistů a pořádně je natáhnou hned na začátku.

2. Ubytování - hotel Lebiz
Nahoru

        Hotel Lebiz je nový moderně zařízený hotel. Už když uvidíte v noci hotel z dálky, upoutá Vaší pozornost jeho přední fasáda, která mění barvy. Po vstupu do haly upoutá na první pohled voda stékající po stěně do bazénku.

   

        Pokoje v hotelu jsou moderně vybavené, nechybí tam LCD televizor, rádio s CD přehrávačem, trezor, rychlovarná konvice (čaj, káva zdarma), lednice, která moc nechladila, stropní ventilátor a samozřejmě klimatizace. Jediné, co v pokoji chybělo, byly dveře od koupelny a toalety. Pokoj byl tak moderně řešen, že koupelna byla sice oddělená od pokoje, ale pouze zdí, za kterou byl sprchový kout a toaleta. A ještě aby toho nebylo málo, tak oddělující zeď byla částečně prosklená a dala se zakrýt poloprůhlednou roletou. Ne ve všech pokojích je to takto řešeno, v jiných jsou normální posuvné dveře a neprůhledný závěs u sprchy. U našeho pokoje bylo také pouze jedno malé okno s výhledem do atria hotelu. Opět ne všechny pokoje to takhle mají. Jsou zde pokoje i s normálním výhledem na ulici nebo do dvora. Na hotelu je zdarma internetové připojení Wi-Fi a na recepci je k zapůjčení notebook pro připojení na internet.

       

        K snídani byly v hotelu na objednání lívance a vajíčka (volské oko) se slaninou. A Jinak byly klasicky toasty, müsli, sladké pečivo, ovoce a čerstvé džusy (ananasový, pomerančový a vodní meloun).

   

3. Gastronomie
Nahoru

        Hlavními potravinami kambodžské kuchyně jsou rýže, nudle, ryby a vepřové maso. V restauracích samozřejmě podávají i ostatní druhy (hovězí a kuřecí). Nudle i rýži nejčastěji podávají smaženou s různými druhy masa i mořskými plody. Nudlí mají nespočet druhů, ale typickými pro Kambodžu jsou Khmerské nudle. Khmerské nudle jsou tenké průhledné nudle. Mě osobně nijak nenadchly, chuťově nejsou špatné, ale docela špatně se jedí, nejdou moc kousat, jsou takové žvýkavé. Tradičním khmerským pokrmem je Amok, což je ryba nebo jiné maso v kokosovém mléce podávané s rýží. Do většiny jídel také přidávají citrónovou trávu (to mě ale začalo po čase vadit a citrónovou trávu jsem pak nemohl ani cítit).

       

4. Doprava v Phnom Penh
Nahoru

        My jsme se v Phnom Penh pohybovali nejčastěji pěšky. V místním vedru to byl občas docela nadlidský výkon. Pěšky jsme z našeho hotelu došli až k Naga World Hotel and Casino (nedaleko památníku nezávislosti), což je vzdálenost asi 3,5 kilometru. Další turisty oblíbenou možností dopravy je tuk-tuk, který Vás za pár dolarů odveze kamkoliv. Například cesta z hotelu do Central Marketu stojí 1 USD za tuk-tuk (pěšky asi 5 minut chůze) a z hotelu ke Královskému paláci to stojí 3 USD za tuk-tuk. Jednou jsme se nechali, vedrem zničení, odvést asi 500 metrů z parku Wat Botum Park ke královskému Paláci za 1 USD.

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Central Market (Phsar Thmei) - tržiště je od hotelu vzdálené asi 3 minuty chůze. Tržiště je rozděleno na část stánkovou a zděnou budovu, která tvoří hlavní bod tržiště. Ve zděné části tržiště je možnost nákupu zlata a stříbra, v ostatních částech pak klasicky ovoce, zelenina, ryby, masné výrobky, oblečení, obuv a další. Samozřejmostí je smlouvání. Trh zavírá docela brzo, v 19:00 už měli zavřeno.

   

Královský palác - od hotelu Lebiz je vzdálen asi 30 minut chůze. Nebo se dá za 3 USD jet tuk-tukem. Vstupné do královského paláce je 25 000 rielů nebo 6,25 USD (asi 110 Kč). Do královského paláce je zakázaný vstup v krátkých kalhotách, sukních a s odhalenými rameny. Pokud kraťasy zakrývají částečně kolena, tak jim to nevadí. A u odhalených ramen nepomůže ani zakrytí šátkem. To vás potom donutí koupit si triko za asi 3 USD u stánku u pokladen. Palác je otevřen denně od 8:00 do 11:00 a odpoledne od 14:00 do 17:00.

Palác slouží jako královská rezidence a rozkládá se na ploše téměř 175 000 m2. Komplex je rozdělen na tři části, uprostřed Trůnní palác, na severní straně Stříbrná pagoda a na jižní straně Khemarin palác. Královský obytný prostor, který zabírá polovinu celkové rozlohy areálu, je pro veřejnost nepřístupný.

Trůnní palác (Throne Hall) má tři věže, z nichž nejvyšší má 59 metrů a je zakončena sochou boha Brahma (4 bílé hlavy). Dnes slouží především k náboženským a královským účelům (korunovace, svatby a pro královské hosty). Uvnitř paláce je k vidění královský trůn a busty posledních kambodžských králů.

   

Silver Pagoda, Chrám smaragdového Buddhy, nebo také běžně označován jako Wat Preah Keo. Podlaha chrámu byla původně vyložena více než 5000 stříbrných dlaždic, odtud název Stříbrná Pagoda. Dochovaných je pouze pár dlaždic u vchodu. Uvnitř chrámu je mnoho národních pokladů, jako je zlato, drahokamy a sochy Buddhů. Nejpozoruhodnější sochy jsou malá socha Baccarat Crystal Buddha (Smaragdový Buddha) a téměř v životní velikosti socha Maitreya Buddha pokrytá 9584 drahokamy. Největší drahokam váží 25 karátů.

   

Khemarin palác je používán pro pobyt kambodžského krále. Nachází se vpravo u Trůnního paláce a je od ostatních staveb oddělen malou zdí.

Moonlight Pavilion je budova na západní straně areálu. Je vystaven podél zdi paláce. Slouží jako jeviště pro khmerský klasický tanec a jako tribuna pro krále, odkud promlouvá k davům. V poslední době byl pavilon použit pro hostinu a jako tribuna při korunovaci krále Norodoma Sihamoni v roce 2004.

Pomník přátelství Kambodže a Vietnamu (Cambodia Vietnam Friednship Monument) – pomník je v parku Wat Botum (nedaleko královského paláce). Památník přátelství byl postaven v roce 1970, jako připomínka dřívějšího spojenectví mezi Vietnamem a Kambodžou.

Chrám Wat Botum - je nedaleko královského paláce u parku Wat Botum Park. Je zde pohřbeno mnoho politiků a významných osobností města. Také zde bylo vysvěceno mnoho prominentních mnichů.

   

6. Počasí
Nahoru

        V Kambodži je klima ovládané monzuny, období dešťů je od května do října a to teploty mohou klesnout až na 22°C a je velká vlhkost. Období sucha trvá od listopadu do dubna, kdy se teploty šplhají až ke 40°C (kolem dubna). Teplotní rozsah v Kambodži bývá obvykle od 21°C do 35°C.

7. Orientační ceny v Phnom Penh
Nahoru

        V Kambodži je pro nás hodně levně. Jídlo se dá v obyčejné restauraci pořídit již od 4000 rielů = 1 USD (asi 17 Kč)! A shake z pravého ovoce stojí 2000 rielů = 0,50 USD (asi 8,50 Kč). Nesmíte samozřejmě chodit do restaurací, kde mají ceny v USD. Tam pak jídla stojí okolo 7 USD (asi 119 Kč). Obyčejná restaurace by se někomu nemusela zdát dost čistá, ale není se opravdu čeho obávat. My jsme se zde normálně stravovali a žádné problémy nedorazily. Občas se stane, že se po stěně prochází ještěrka, ale to je v takovýchto restauracích běžné. Tyto restaurace bývají totiž většinou celou jednou stranou otevřené do ulice. Ve všech restauracích a obchodech je možné platit riely i dolary. Při placení vám většinou vrátí ve měně, ve které platíte. Pokud by tu danou měnu neměli, vrátí vám ve měně opačné. Místní přepočítávají 1 USD = 4000 rielů. Takže koupíte-li si něco za 0,50 USD a zaplatíte jednodolarovou bankovkou, vrátí vám 2000 rielů. Na trzích a u stánků je samozřejmostí smlouvání ceny.

Příklady cen:

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Večeře – khmerské nudle
6000 rielů
Restaurace Sok San
(136 Street)
Pepsi Cola 330 ml
(plechovka)
2000 rielů
Restaurace Sok San
(136 Street)
Nápoj z cukrové třtiny
1000 rielů
Stánek na ulici
Smažené banánky 10 ks
2000 rielů
Stánek na ulici
Masové kuličky na špejli 3 ks
+ zeleninová obloha
1500 rielů
Stánek na ulici
Toast – kuřecí
2500 rielů
Restaurace u parku
Wat Botum
Shake – papája
3000 rielů
Restaurace u parku
Wat Botum
Pepsi ve skle (285 ml)
4000 rielů
Královský palác
Pohledy – sada 10 ks
4000 rielů
Královský palác
Roláda 1 ks
3000 rielů
Cukrárna u hotelu Lebiz
Donut 1 ks
1500 rielů
Cukrárna u hotelu Lebiz
Večeře – rýže s párkem,
vepřovým masem a vajíčkem
5000 rielů
Restaurace Sok San
(136 Street)
Fanta 330 ml (plechovka)
2000 rielů
Restaurace Sok San
(136 Street)
Ledový zelený čaj 500 ml
2500 rielů
Stánek na ulici
Triko - obyčejné
2 USD
Central Market
Polévka s hovězím masem
7000 rielů
Restaurace u hotelu Lebiz

8. Cesta z Phnom Penh do Sihanoukville (Kambodža)
Nahoru

        Z Phnom Penh jsme jeli k moři do Sihanoukville. Tuto trasu jsme stejně jako do Phnom Penh absolvovali autobusem, ale se společností Mekong Express Limousine Bus. Cena zpáteční jízdenky byla 10 USD pro osobu. Z recepce hotelu den před odjezdem zavolali do společnosti, aby nám objednali minibus, který vozí cestující k velkému autobusu. Lístky jsme koupili až u stanoviště velkého autobusu. Během čekání na minibus nám na recepci hotelu podávali zdarma vodu. Cesta minibusem k velkému autobusu trvala z hotelu 10 minut.

        Odjezd velkého autobusu byl v 14:40 a po dvou hodinách jízdy byla malá pauza. Do Sihanoukville jsme dorazili po 4 hodinách a dvaceti minutách v 19:00. Během cesty jsme v autobuse dostali zdarma vodu (500 ml), vlhčený ubrousek a sladké pečivo (chutnalo jako vánočka). Od autobusu k našemu ubytování v Cove Beach Bungalows jsme jeli tuk-tukem za 5 USD. Cesta trvala asi 10 minut. Bohužel se nedá zajet až přímo k bungalovům, takže se musí ještě pěkný kus pěšky podél moře. A s kufry je to docela makačka. Naštěstí si pro kufry došli zaměstnanci bungalovů až k naší zastávce tuk-tuků a odnesli nám je k recepci.

   

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Phnom Penh 1 (*.jpg 1,6 MB)
Mapa Phnom Penh 2 (*.jpg 1,5 MB)
Mapa Phnom Penh 3 (*.jpg 1,6 MB)
Žádost o vízum (*.jpg 268 kB)

Oficiální web Phnom Penh: www.phnompenh.gov.kh

Další užitečné odkazy:

ZPĚT