ZPĚT

Malajsie - Kuala Lumpur

(28.1. – 2.2.2010)

        Malajsie je volená federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Jejími sousedy jsou Indonésie, Brunej, Singapur a Thajsko. V Malajsii žije přes 27 miliónů obyvatel, převážně Malajci (50%), Číňané (30%), Indové (9%) a další domorodé národy. Úředním jazykem je malajština a silné zastoupení tady má i angličtina.

        V Malajsii je oproti Praze +7 hodin a platí se zde malajsijským ringgitem (MYR nebo RM). Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RM = 5,60 Kč. V Malajsii jezdí vlevo a používají tady jiný typ elektrických zásuvek než v Evropě.

        Hlavním a zároveň největším městem je Kuala Lumpur (téměř 1,9 miliónu obyvatel). Sídlí zde parlament a je zde také oficiální sídlo prezidenta Istana Negara. Průměrné nejvyšší roční teploty jsou 32,4°C a nejnižší průměrné teploty jsou 23,2°C. V Kuala Lumpur jsou páté nejvyšší budovy světa – „dvojčata“ Petronas Twin Towers (452 metrů, 88 podlaží).

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do Kuala Lumpur
    2. Ubytování - hotel Tune na letišti v Kuala Lumpur
    3. Ubytování - hotel Zon
    4. Gastronomie
    5. Doprava v Kuala Lumpur
    6. Počasí
    7. Navštívená místa (památky)
    8. Orientační ceny v Kuala Lumpur
    9. Cesta z Kuala Lumpur do Johor Bahru (Malajsie)
1. Cesta do Kuala Lumpur
Nahoru

        Do Kuala Lumpuru jsme se vydali s leteckou společností AirAsia. Cena zpáteční letenky včetně všech poplatků a jídla (12,25 £) byla 214 £ (6859 Kč). AirAsia létá tuto trasu denně z Londýna z letiště Stansted. Do Londýna jsme letěli s leteckou společností WizzAir (Airbus A320-200 reg. HA-LPL). Cena jednosměrné letenky byla 877 Kč. Ruzyňské letiště jsme opustili v 10:24 a v Londýně na letišti Luton jsme přistáli v 12:07 našeho času (11:07 londýnského). Z Lutonu jsme potom odjeli autobusem spol. National Express na letiště Stansted. Cena jízdenky pro jednu osobu byla 11,95 £ (cena přes internet) a cesta trvala hodinu a půl.

        Na letiště jsme dorazili deset hodin před plánovaným odletem. Naše letadlo bylo dokonce poslední, které tento den letělo, další lety byly až v ranních hodinách. Na letišti je supermarket SPAR, kde se dá celkem levně pořídit občerstvení (např. čaj 1,09 £ a horká čokoláda 1,29 £). V restauraci Ponti´s stojí polévka Minestrone 3,25 £.

        Ve 23:32 jsme se konečně dočkali a opustili jsme londýnské letiště Stansted v Airbusu A340-300 (reg. 9M-XAB). Jelikož je AirAsia nízkonákladová letecká společnost, není u ní standardem to, co bývá u jiných společností normální. Takže například nemají v sedadlech a ani nikde jinde televize, ale za 30 RM nebo 10 USD (dá se platit v librách, v USD dolarech nebo v ringitech) zapůjčují příruční přehrávač (včetně sluchátek, které pak uživateli zůstanou). V přehrávači je 6 filmů, nějaké seriály, 4 hry a spousta písniček různých interpretů a žánrů. Jídlo a nápoje také nejsou v ceně letenky, ale dají se samozřejmě koupit během letu nebo objednat již při koupi letenek na internetu (cena jídla je potom o něco levnější než na palubě letadla). To samé platí i o soupravě na spaní (tkaná přikrývka, klapky na oči a polštářek za krk), která se dá koupit na palubě letadla za 35 RM nebo jenom klasický polštář za 20 RM. Například půl litr ledového zeleného čaje stojí na palubě letadla 6 RM.

       

        Cesta probíhala klasicky: potom, co nám rozdali jídlo, zhasli a nutili nás spát. Většina stevardek a stevardů poté také odešla spát do podpalubí.

        Po dlouhých 12 hodinách letu jsme konečně v 19:25 malajského času (11:25 londýnského) přistáli na letišti v Kuala Lumpur (LCCT - Low Cost Carrier Terminal). Po přistání nám v letadle pustili klimatizaci naplno, abychom měli co možná největší teplotní šok. Což se jim také povedlo, po výstupu z letadla mi zvlhlo oblečení, orosil fotoaparát a ruce. Teplota v tuto dobu byla 25°C a vysoká vlhkost, která je ale v celé Asii. V Čechách bylo v den našeho odletu v sedm hodin ráno -5°C. Mapy města jsou zdarma v příletové hale. Po vyzvednutí zavazadel jsme se odebrali do nedalekého hotelu Tune.

2. Ubytování - hotel Tune na letišti v Kuala Lumpur
Nahoru

        Hotel Tune se nachází přímo na letišti asi 10 minut chůze. K hotelu také jezdí za 1 RM /osoba hotelový minibus (je pomalován nápisy Tune a jezdí v 15 nebo 30 minutovém intervalu). Cena pokoje za jednu noc včetně snídaně, ručníku a klimatizace na 12 hodin byla 98,42 RM (asi 550 Kč). V hotelu se připlácí jak za snídani (6 RM, sendvič nebo croissant + káva nebo čaj), tak i za zapůjčení ručníků (5 RM + 10 RM vratná záloha), zapůjčení fénu na vlasy (1 RM za pobyt) a dokonce i za použití klimatizace (13,49 RM/12 hodin, 21 RM/24 hodin). V hotelu je zdarma internet (5 počítačů u recepce). V budově hotelu je i minimarket 7eleven, kde je možné nakoupit základní potraviny nebo drogerie. Na večeři je dobré zajít do Food Garden na letišti, kde je několik restaurací najednou. Jídla jsou většinou všechna pálivá (ostrá), stojí okolo 5 RM.

        V hotelu jsme se ubytovali, abychom se vzpamatovali z dlouhé cesty, ale časový posun udělal své. Takže jsem usnul až kolem třetí hodiny ranní. Ještě že je tam internet zdarma.

        Po snídani jsme se vydali do příletové haly, kde jsme si zakoupili lístek na taxi a odjeli do našeho druhého hotelu Zon. Taxi vyšel na jednu osobu 25,50 RM. Samozřejmě jsou i levnější varianty a to použití jednoho z několika autobusů, které jezdí z letiště ke stanici metra KL Sentral. Například jedna cesta se spol. AirAsia stojí 9 RM a trvá asi 50 minut. Autobusu AirAsia jezdí v 7:00, 8:00, 9:15, 10:15 a dále pak vždy v 30 minutovém intervalu až do 3:15 ráno.

        Cestu z letiště do hotelu, která trvala 45 minut, nám nedobrovolně „zpestřil“ motorkář. Asi 15 metrů před naším taxíkem zavadil o svodidla a dál už to vypadalo jak při akrobatickém lyžování. Naštěstí se mu nic nestalo. A na jednu stranu dobře mu tak, kdyby nepředjížděl v prudké zatáčce přes všechny pruhy, tak se mu to nestalo…

   

3. Ubytování - hotel Zon
Nahoru

        Hotel Zon se nachází v centru Kuala Lumpuru, asi 10 minut chůze od nejznámější stavby Malajsie – Petronas Twin Towers. Cena za jednu noc v apartmánu Deluxe Suite pro jednu osobu včetně snídaně vyšla na 95 RM (asi 570 Kč).  Součástí apartmánu Deluxe Suite jsou 2 ložnice, každá s vlastní koupelnou, obývací pokoj, jídelní kout a vybavená kuchyň. V místnostech samozřejmě nechybí klimatizace. Na hotelu jsou k dispozici zdarma mapy města.

        Součástí hotelu je i venkovní bazén s výhledem na Petronas Twin Towers. Dokonce i jedna část našeho apartmánu měla výhled na tyto krásné budovy. Ručníky do bazénu se půjčují v 1. patře proti podpisu.

        Snídaně v hotelu jsou opravdu hodnotné. Jsou formou švédských stolů a v nabídce byly toasty, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, smažené nudle, rýže, polévka, čaj, káva, džus, kukuřičné lupínky atd..

        U hotelu je také mešita, ze které několikrát během dne muezzin svolává ke společné modlitbě, k Azánu. A když to rozbalí v 7 ráno, tak to je potom budíček.

       

4. Gastronomie
Nahoru

        Místní jídla jsou dost podobná čínskému. To znamená, že tady jedí většinou smažené nudle a rýží, kuřecí, hovězí a vepřové maso. Většina jídel je pálivá (ostrá). Všechna jídla jsou zde o polovinu levnější než u nás v ČR.

       

5. Doprava v Kuala Lumpur
Nahoru

Metro (RapidKL) – má dvě linky (Ampag Line - žlutá a Kelana Jaya Line - růžová) a dostanete se s ním na všechny pro turisty důležité body. Cena jízdného je od 0,70 RM do 2,50 RM, podle počtu ujetých stanic. Lístky se kupují v automatech, kde si na dotykové obrazovce zvolíte cílovou stanici a podle toho se vám zobrazí cena jízdenky. Platit se dá jak mincemi, tak papírovými penězi. Jízdenka vám pod dojetí do cílové stanice zůstane v turniketu, tak se nelekněte, protože se točí stále dokola stejné lístky, kvůli šetření nákladů.

   

Taxi – cestování taxi je v Malajsii oproti naší zemi hodně levné. V Kuala Lumpur jezdí několik druhů taxi, které se liší podle ceny. Jednoduše řečeno, ošklivé starší taxi (červeno-bílé) za méně peněz a hezké nové taxi (modré a žluté) za více peněz. Místní taxi téměř nejezdí a tak na vás budou neustále troubit, aby na sebe upozornili, jestli nechcete náhodou jet s nimi. Taxametr používají málokdy, a proto se na ceně většinou musíte domluvit předem. Smlouvat, smlouvat a smlouvat. Vždy se vás budou snažit natáhnout.

Poslední den v 5 ráno jsme jeli od hotelu ke stanici metra KL Sentral červeno-bílým taxi a taxametr ukazoval 11,60 RM, ale řidič pořád něco povídal (asi, že má noční přirážku) a nakonec chtěl 20 RM. Cesta trvala 15 minut a jeho auto…nevonělo…

Monorail (nadzemka) – má jednu linku a je o něco dražší než metro (RapidKL). Jízdenky stojí od 1,20 RM do 2,50 RM.

6. Počasí
Nahoru

        V Malajsii je tropické klima. Počasí v tuto roční dobu (leden až březen), je opravdu teplé a je zde velká vlhkost. Teplota přes den nám neklesla pod 30°C (v 5 hodin ráno bylo 25°C!). Prakticky zde neprší, někde dokonce psali, že v tuto dobu zde prší pouze jeden den v měsíci. Období dešťů je zejména na východním pobřeží země, a to od listopadu do ledna. Sluníčka jsme si tak užili dostatek.

7. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Petronas Twin Towers – stanice metra (Rapid KL) KLCC, linka Kelana Jaya Line. Vstup na most (Skybridge) mezi budovami je přístupný zdarma (aktualizace: vstup již není zdarma, viz. cestopis z druhé cesty do Kuala Lumpur). Bohužel lístky se musejí rezervovat dopředu, protože je omezený vstup návštěv na den (necelých 1600 návštěvníků). To znamená, že jsme přišli ráno v 8 hodin (otevírají v 8:30) a po vystání dlouhé fronty jsme se v 9:30 dostali na řadu. Lístky jsme si vybrali na námi určenou hodinu a mohli jsme zase odejít. Takže pokud přijdete odpoledne, s největší pravděpodobností už lístky nebudou. Most je ve výšce 170 metrů a budovy samotné jsou vysoké 452 metrů.

Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:00 hodin mimo pondělí a v pátek mají od 13:00 do 14:30 pauzu určenou pro modlitbu.

Po vstupu vás rozdělí do skupin, kouknete na reklamní video o vzniku budov a poté vyjedete výtahem na most, kde budete deset minut a pak zase dolů.

Součástí Petronas Twin Towers je i velké obchodní centrum Suria KLCC se spoustou obchodů a restaurací.

   

Kuala Lumpur Tower (Menara Kuala Lumpur) – stanice metra (Rapid KL) Dang Wangi, linka Kelana Jaya Line nebo stanice nadzemky (Monorail) Bukit Nanas. Nejlepší je to ale asi pěšky od Petronas Twin Towers. Pod úpatím kopce vozí k věži zdarma minibus. Otevřeno je denně od 9:00 do 21:30 hodin. Cena vstupného pro dospělou osobu je 38 RM a pro děti 28 RM. V ceně vstupného byla i vstupenka na simulátor F1 (sedíte v modelu formule 1 a na počítači si projedete 3 závodní kola), do mini ZOO (jsou tam hadi želvy, opice a slepice) a vstupenka na jízdu na poníku (pouze pro osoby do 50 kg). V mini ZOO se můžete nechat vyfotit s papouškem Ara na rameni za pouhých 5 RM.

Věž samotná je vysoká 421 metrů a vyhlídka se nachází ve výšce 276 metrů. KL Tower je pátá nejvyšší telekomunikační věž na světě.

       

Jeskyně Batu (Batu Caves) – jeskyně jsou vzdálené asi 13 kilometrů od Kuala Lumpur. Taxi nás odvezl za smluvní cenu 100 RM (dalo by se asi i levněji, ale my jsme vzali první cenu, o kterou si řekl). Jenom pro upřesnění jeli jsme novým modrým taxi. Taxi nás odvezl k jeskyni, počkal na nás a pak nás odvezl až do hotelu. Platili jsme mu až na konci jízdy.

Nahoru do jeskyní se dostanete po 272 schodech. Pod schody na první podhled zaujme téměř 43 metrů vysoká socha hinduistického boha Murugan (nejmladší Šivův syn, bůh války a vítězství Subramaniam, též Muruga či Murugan). My jsme byli v jeskyni po oslavě hinduistického festivalu Thaipusam (přelom ledna a února), takže byl všude nepořádek a v jeskyni docela zatuchlo. Tohoto svátku se totiž účastní každoročně statisíce věřících. V okolí jeskyň je také spousta stánků se suvenýry, jídlem, knihami, hloupostmi…

   

Obří mořské akvárium (Aquaria KLCC) – stanice metra (Rapid KL) KLCC, linka Kelana Jaya Line. Akvárium je za budovami Petronas Twin Towers v kongresovém centru (Kuala Lumpur Convention Center). Vstupné pro dospělou osobu 38 RM, děti (3 – 12 let) 28 RM a děti do tří let zdarma. Otevřeno je denně od 11:00 do 20:00 hodin (poslední možný vstup je v 19:00). Největší atrakcí je 90 metrový podmořský tunel a krmení ryb, které se koná 4x denně. Každé pondělí, středu a sobotu od 15:00 do 16:00 je krmení žraloků.

Central Market – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Central Market je velké klimatizované obchodní centrum. Zde se dají levně nakoupit suvenýry. Já jsem si například koupil suvenýr v mořském akváriu, krásný zmenšený model Petronas Twin Towers za 9,90 RM a tady ho prodávají za 5 RM. Takže jsem byl vlastně okraden, ale i tak mi to přišlo levné. V Central Marketu je také spousta levných restaurací. U pití tady mají dvoje ceny a to cenu s ledem a bez ledu.

China Town – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. China Down se rozprostírá v okolí Central Marketu. V zástavbě ne příliš krásných domů se občas objeví malý čínský chrám.

Hlavní železniční nádraží – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Nádraží má krásnou fasádu, která vypadá jako indický palác.

Národní mešita (Masjid Negara) – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Největší mešita v Kuala Lumpur s modrou střechou a 73 metrů vysokým minaretem.

Náměstí nezávislosti (Medan Merdeka) – stanice metra (Rapid KL) Pasar Seni, linka Kelana Jaya Line. Velké náměstí, kde na první pohled zaujme téměř 100 metrů vysoký sloup s malajskou vlajkou.

8. Orientační ceny v Kuala Lumpur
Nahoru

        V Malajsii obecně je hodně levně. Teplé jídlo v restauraci (Food Arena v Suria KLCC – Petronas Twin Towers) tady stojí okolo 6 RM, ale i 12 RM a pití okolo 2,50 RM. Ceny v obchodech jsou také nízké, jen dovozové zboží bývá o dost dražší. Neplatí to ale o limonádách typu Coca Cola, které se většinou stáčejí v dané zemi, kde se prodávají a tak jsou zde skoro za poloviční cenu než u nás v ČR. Někdy záleží na druhu Coca-Coly, takže Light může mít jinou cenu než normální Coca-Cola a než například vanilková. Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RM = 5,60 Kč. Někde je samozřejmostí smlouvání o ceně, například v Central Marketu nebo s taxikáři.

Příklady cen (ceny jsou uvedeny v malajských ringgitech):

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Vanilková Coca-Cola 0,5 litru
1,89 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Coca-Cola 0,5 litru
1,89 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Jídlo - večeře
5 RM
Letiště LCCT – Food Garden
Pohled
1 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Poštovní známka do Evropy
0,50 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Bonbóny Halls
1,29 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Zmrzlina v kelímku
4,15 RM
Burger King v Suria KLCC
Jahodová Mirinda 600 ml
1,79 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Lipton Ice Tea (citrón) 1,5 lit.
3,39 RM
Potraviny v Suria KLCC
v Petronas Twin Towers
Mango džus (kelímek)
2,50 RM
Food Arena v Suria KLCC
Smažené nudle s kuř. masem
6,90 RM
Food Arena v Suria KLCC
Vafle přes celý talíř s banánem 6,50 RM Food Arena v Suria KLCC
Gatorade 500 ml
2,60 RM
7eleven
Pepsi Cola 500 + 100 ml
2,10 RM
7eleven
Hranolky
3 RM
U věže Kuala Lumpur (Menara Kuala Lumpur)
Oběd – nudle s kari omáčkou
5,90 RM
Central Market
Láhev vody 500 ml
1,20 RM
Obchod v metru
Suvenýr – model Petronas Tower
9,90 RM
Mořské akvárium
Suvenýr – model Petronas Tower
5 RM
Central Market
Čokoládová kobliha (Donut)
1,60 RM
Central Market
Double Cheeseburger
7,95 RM
McDonald´s
Big Mac
7,95 RM
McDonald´s
5x soška smějícího se Buddhy
15 RM
Jeskyně Batu Cave

9. Cesta z Kuala Lumpur do Johor Bahru (Malajsie)
Nahoru

       Z Kuala Lumpur jsme měli namířeno do Johor Bahru. Samozřejmě jsme zvolili leteckou přepravu se společností AirAsia. Cena jednosměrné letenky byla 37 RM (203 Kč) Kč. Z hotelu jsme odjeli před pátou hodinou ranní ke stanici metra (Rapid KL) KL Sentral. Cesta taxi trvala 15 minut a stála 20 RM. Odtud jsme autobusem spol. AirAsia odjeli na letiště. Autobus stojí 9 RM/osoba a cesta trvá 50 minut. Letadlo (Airbus A320-200, reg. 9M-AHB) zpoždění nemělo, a tak jsme v 7:33 opustili letiště v Kuala Lumpur. Na letišti Senai v Johor Bahru jsme přistáli po půlhodině letu v 8:05.

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Kauala Lumpur (*.jpg 988 kB)
Příletová karta (přední strana) (*.jpg 108 kB)
Příletová karta (zadní strana) (*.jpg 74 kB)
Mapa nadzemní dráhy (Monorail) v Kauala Lumpur (*.jpg 110 kB)
Mapa nadzemní dráhy (Monorail) centrum KL (*.jpg 689 kB)
Mapa nadzemní dráhy (Monorail), celkový pohled (*.jpg 587 kB)

Další užitečné odkazy:

ZPĚT