ZPĚT

Malajsie - Johor Bahru

(2. – 3.2.2010)

        Malajsie je volená federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Jejími sousedy jsou Indonésie, Brunej, Singapur a Thajsko. V Malajsii žije přes 27 miliónů obyvatel, převážně Malajci (50%), Číňané (30%), Indové (9%) a další domorodé národy. Úředním jazykem je malajština a silné zastoupení tady má i angličtina.

        V Malajsii je oproti Praze +7 hodin a platí se zde malajsijským ringgitem (MYR nebo RM). Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RM = 5,60 Kč. V Malajsii jezdí vlevo a používají tady jiný typ elektrických zásuvek než v Evropě.

        Johor Bahru je hlavní město Johoru, jednoho ze 13 spolkových států Malajsie, a je také nejjižnějším městem euroasijské pevniny. Má téměř 900 000 obyvatel. Johor Bahru je spojen mostem s dalším Asijským státem - Singapurem.

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do Johor Bahru
    2. Ubytování - hotel Puteri Pacific
    3. Gastronomie
    4. Doprava v Johor Bahru
    5. Počasí
    6. Navštívená místa (památky)
    7. Orientační ceny v Johor Bahru
    8. Cesta z Johor Bahru do Singapuru (Singapur)
1. Cesta do Johor Bahru
Nahoru

        Do Johor Bahru jsme letěli s leteckou společností AirAsia z Kuala Lumpuru. Cena jednosměrné letenky včetně všech poplatků a objednaného jídla (8 RM) byla 37 RM (203 Kč). Z Kuala Lumpuru jsme odletěli v Airbusu A320-200 (9M-AHB) na čas v 7:33 a na letišti Senai v Johor Bahru jsme přistáli po půlhodině letu v 8:05.

       

        Z letiště jsme odjeli autobusem za 3,50 RM/osoba na autobusové nádraží Larkin. Cesta trvala necelou hodinu. Na nádraží se událo něco, co jsem ještě neviděl. Po tom, co náš autobus dorazil na nádraží, seběhli se k němu „naháněči“ a drželi se dveří (a to autobus ještě jel) a křičeli jeden přes druhého. Po vystoupení to bylo ještě horší, každý pokřikoval, jestli nechceme taxi. Vypadalo to, jako bychom byli jediní turisti za rok. Rychle jsme se zeptali v informační budce, jaký autobus jede k našemu hotelu a rychle pryč.

        K hotelu Puteri Pacific jezdí autobusy č. 224, 208 a 227 z nástupišť č. 16, 17, 18, 19 a 20. Lístek stojí pro jednu osobu 1,60 RM. Řidiči autobusu jsme ukázali název hotelu a on nám potom řekl, kde máme vystoupit. Mapu Johor Bahgru jsme si vzali ještě na hotelu v Kuala Lumpur, ale v hotelu Puteri Pacific jsou také mapy zdarma k dispozici.

2. Ubytování - hotel Puteri Pacific
Nahoru

        Hotel Puteri Pacific je na okraji Johor Bahru na klidném místě blízko hranic se Singapurem. Jedna noc včetně snídaně v tomto krásném hotelu stála 155 RM (869 Kč) pro jednu osobu. Pokoje jsou vybaveny televizí, trezorem, minibarem (vše zdarma), rychlovarnou konvicí (čaj, káva) a samozřejmě nechybí klimatizace. Součástí hotelu je i venkovní bazén. Ručníky půjčují proti podpisu u bazénu. Snídaně jsou formou švédských stolů. K výběru byly lívance s javorovým sirupem, vajíčka, slanina, toasty, mini párečky, sladké pečivo, zelenina, ovoce, smažené nudle atd… Mapy města jsou zdarma k dispozici u recepce hotelu.

       

3. Gastronomie
Nahoru

        Místní jídla jsou dost podobná čínskému. To znamená, že tady jedí většinou smažené nudle a rýží, kuřecí, hovězí a vepřové maso. Většina jídel je pálivá (ostrá). Všechna jídla jsou zde o polovinu levnější než u nás v ČR.

       

4. Doprava v Johor Bahru
Nahoru

        V Johor Bahru jezdí autobusy městské hromadné dopravy. My jsme je ale nevyužili, protože se tady dá chodit pěšky. Všechny důležité body jsou v dosahu hotelu. Nebo se může využít služeb taxislužby. My jsme jeli taxi do duty free ZON (The ZON Duty Free), které je vzdálené asi 5 km od hotelu. Cena taxi byla 8,50 RM podle taxametru (včetně nástupní sazby, která je 3 RM). Zpátky jsme už jeli večer a to mají jinou sazbu, takže jsme zaplatili 11 RM (podle taxametru).

5. Počasí
Nahoru

        V Malajsii je tropické klima. Počasí v tuto roční dobu (leden až březen), je opravdu teplé a je zde velká vlhkost. Teplota přes den nám neklesla pod 30°C. Prakticky zde neprší, někde dokonce psali, že v tuto dobu zde prší pouze jeden den v měsíci. Období dešťů je zejména na východním pobřeží země, a to od listopadu do ledna.

6. Navštívená místa (památky)
Nahoru

        V Johor Bahru jsme byli pouze přes noc, takže jsme žádné velké výlety nepořádali. Ve městě toho stejně zase tolik ke koukání není.

   

        Přímo před hotelem jsme měli jednu z památek a to budovu Sultana Ibrahim (Sultan Ibrahim Building – Bukit Timbalan). Přímo u hotelu je také jedno menší obchodní centrum. Jedno obchodní centrum je také v komplexu budov, které slouží i jako autobusové nádraží a celnice pro cestu do Singapuru. Dále jsme pak byli ještě v Duty Free ZON, které je vzdálené asi 5 km od hotelu (taxi stál 8,50 RM).

7. Orientační ceny v Johor Bahru
Nahoru

        V Malajsii obecně je hodně levně. Teplé jídlo v restauraci stojí okolo 6 RM, ale i 12 RM a pití okolo 2,50 RM. Ceny v obchodech jsou také nízké, jen dovozové zboží bývá o dost dražší. Neplatí to ale o limonádách typu Coca Cola, které se většinou stáčejí v dané zemi, kde se prodávají a tak jsou zde skoro za poloviční cenu než u nás v ČR. Někdy záleží na druhu Coca-Coly, takže light může mít jinou cenu než normální Coca-Cola a než například vanilková. Kurz v době našeho pobytu byl asi 1 RM = 5,60 Kč.

Příklady cen (ceny jsou uvedeny v malajských ringgitech):

Název zboží
Cena
Místo nákupu
Coca-Cola 0,5 litru
2 RM
Obchod před hotelem
Mc Flurry
4,50 RM
McDonald´s v duty free ZON
Oběd (nápoj, polévka, jídlo)
12,90 RM
Nákupní centrum

8. Cesta z Johor Bahru do Singapuru (Singapur)
Nahoru

        Z Johor Bahru nás čekala cesta autobusem do Singapuru. Z hotelu jsme pěšky došli na autobusové nádraží, které slouží i jako hraniční přechod. Tam jsme klasicky prošli přes pasovou a bezpečnostní kontrolu až k autobusům. Autobusů jezdí do Singapuru několik, my jsme si vybrali červený autobus (společnost si bohužel nepamatuji). Cena pro jednu osobu byla 2,50 RM. Autobusem jsme přejeli přes most, kde jsme vystoupili na celnici v Singapuru. Vyplnili jsme příjezdové karty, prošli přes pasovou a bezpečnostní kontrolu a poté jsme zase nastoupili do autobusu, který nás odvezl až do centra Singapuru na autobusové nádraží Queen Street Terminal, u kterého je nedaleko stanice metra Bugis (zelená linka). Cesta trvala jednu hodinu (včetně pobytu na celnici).

Více fotografií naleznete v galerii

Mapa Johor Bahru (*.jpg 548 kB)
Mapa spolkového státu Johor (*.jpg 411 kB)

Další užitečné odkazy:

ZPĚT