ZPĚT

Čína - Hongkong

(8. - 15.5.2009)

        Hongkong je zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky, ležící na jihovýchodě Čínské lidové republiky. Má okolo 7 miliónů obyvatel. Hongkong byl na 99 let pronajatý Velké Británii, od 1. července 1898 až do 30. června 1997.

        V Hongkongu se jezdí po levé straně. Používají zde britský typ elektrických zásuvek (nutný adaptér) a platí se hongkongským dolarem (HK$), během našeho pobytu byl kurz asi 1 HK$ = 2,60 Kč. Ve směnárnách přijímají jak US dolary tak EURO. Pohled tady stojí 3 – 4 HK$ a známka do Evropy 3 HK$.        

        Cestopis z této dovolené je pro přehlednost rozdělen do několika kategorií.

    1. Cesta do Hongkongu
    2. Ubytování - hotel Cityview
    3. Gastronomie
    4. Doprava v Hongkongu
    5. Navštívená místa (památky)
    6. Macao
    7. Cesta z Hongkongu
1. Cesta do Hongkongu
Nahoru

        Na dovolenou jsme se vydali s jednou z nejlepších a nejluxusnějších leteckých společností – Emirates. Cena zpáteční letenky pro jednu osobu včetně všech poplatků byla 13 659 Kč. Odlet byl z Vídně a trasa letadlem byla následující: Vídeň → Dubaj (5 a půl hodiny pauza) → Bangkok (mezipřistání 45 minut) → Hongkong.

        Do Vídně jsme jeli vlakem (Pendolinem) z pražského Hlavního nádraží a za zpáteční jízdenku jsme zaplatili 1068 Kč. Hlavní nádraží jsme opustili v 6:00 a na vídeňské nádraží Südbahnhof jsme dorazili v 10:25. Ve vlaku byla možnost nákupu občerstvení v jídelním voze nebo u stevardky, která vůz procházela s prodejním vozíkem.

        Po výstupu na vídeňském nádraží Südbahnhof jsme si u pokladny zakoupili jízdenku na vlak, která stála pro jednu osobu 3,40 EUR. Vlak na letiště jezdí z nástupiště č. 21 a vchod na nástupiště je naproti pokladnám (po schodech dolů). Odtud jsme vlakem popojeli o jednu stanici do stanice Rennweg, kde jsme přestoupili na vlak č. 7 na protější koleji, který jede směr stanice Wolfstahl. Na letiště jsme dorazili po 30 minutové jízdě v 11:50. Letadlo mělo odlet naplánovaný na 15:30, takže i do odbavení zbývalo dost času. Odbavení, bezpečnostní a pasová kontrola poté proběhly bez problému a v 15 hodin jsme mohli nastupovat do krásného nového Boeingu 777-300ER (reg. A6-ECD). Už při průchodu business třídou byl vidět luxus této letecké společnosti, kterým se Emirates vyznačuje. Ekonomická třída byla také kvalitně vybavena. V každém sedadle nechyběla vlastní televize, ve které jsme si mohli v menu vybrat informace o letu nebo z několika stovek filmů, hudby a her. V tomto ohledu je Emirates bezkonkurenční, už dvakrát po sobě získali cenu za nejlepší zábavu na palubě. Kromě filmů, hudby a her jsme si mohli navolit program, který nám nabízel během letu pohled z dolní nebo přední kamery letadla. Takže jsme mohli za letu pozorovat přírodu pod letadlem, i když jsme neseděli u okénka. Součástí ovladače na televizi byl i telefon, kterým jsme si mohli volat mezi sedadly, popřípadě po zaplacení poplatku kreditní kartou zavolat například domů nebo objednat taxi. Jídla a pití byl v letadle dostatek. Vždy na začátku letu jsme dostali jídelní lístek, podle kterého jsme si poté vybrali jídlo.

Boeing 777-300ER spol. Emirates (registrace A6-EBD)    Sedadla v ekonomické třídě (Boeing 777-300ER Emirates)    Oběd na trase Vídeň-Dubaj u spol. Emirates - kuře s ořechovou omáčkou

        Do Dubaje jsme přiletěli ve 20:33 našeho času (22:33 dubajského). I v tuto noční dobu zde bylo neuvěřitelných 32°C!, což bylo cítit ihned po výstupu z letadla, protože jsme vystupovali na plochu. Přistavený autobus byl klimatizovaný, takže to byl teplotní šok. V terminálu je restaurace pro cestující spol. Emirates. Pokud mají více než 4 hodiny na přestup, dostanou občerstvení zdarma po předložení palubních vstupenek (boarding pass). Restaurace je při pohledu na odletové tabule, které jsou uprostřed terminálu, vlevo po levé straně. Do restaurace se vyjede buď výtahem, nebo po schodech a dole u výtahu je také cedule, na které je napsána informace o jídle zdarma pro cestující Emirates.

        Po téměř 5 a půl hodinách čekání jsme se opět vydali na cestu. Opět jsme letěli Boeingem 777-300. Cestou jsme měli ještě mezipřistání (asi hodinu a 45 minut) v Bangkoku, kam jsme dorazili po 5 hodinách a 37 minutách letu. Z letadla nás ani nepustili, a tak mezi nás naběhla uklízecí četa, vyluxovali, převlékli povlečení na polštářích, doplnilo se jídlo a po nástupu nových cestujících jsme se mohli konečně vydat do Hongkongu. Jednu výhodu ale toto mezipřistání mělo, a to že jsme se mohli podívat až do první třídy, kam bychom se normálně nedostali. Dokonce jsme mohli vyzkoušet jejich pohodlná sedadla. Na letišti v Hongkongu jsme přistáli po 2 hodinách a 20 minutách v 17:37 hongkongského času. Na letišti na informacích jsou zdarma k dispozici mapy Hongkongu.

        Vlak z letiště stojí 90 HK$/osoba ke stanici metra Kowloon nebo 60 HK$/osoba ke stanici metra Tsing Yi a nebo 100 HK$/osoba ke stanici metra Hong Kong. Je možné také zakoupit skupinové jízdenky pro 2 nebo 4 osoby. Nás bylo šest a tak jsme zakoupili pro 2 a 4 osoby a to pak jedna jízdenka vyjde na 60 HK$/osoba ke stanici metra Kowloon a 40 HK$/osoba ke stanici metra Tsing Yi. My jsme si ještě jako neznalí zakoupili jízdenku ke stanici metra Kowloon, tedy dražší verzi a přitom by nám stačily jízdenky pouze ke stanici metra Tsing Yi. Cesta vlakem trvala necelou půl hodinu. Ze stanice metra Kowloon (oranžová linka Tung Chung Line) jezdí zdarma autobus K5 přímo k hotelu Cityview. Cesta autobusem trvala 30 minut.

        Během našeho pobytu bylo neskutečné vedro a dusno. Teploty každý den okolo 29°C a vlhkost okolo 78 %.

2. Ubytování - hotel Cityview
Nahoru

        Hotel Cityview je velký 25 patrový hotel, který se nachází v ulici Waterloo Road (stanice metra Yau Ma Tei, červená linka Tsuen Wan Line) sousedící s ulicí Nathan Road. Pokoje hotelu jsou velmi kvalitně vybavené, nechyběla tam klimatizace, LCD televize, rychlovarná konvice, rádio, trezor a v koupelně fén, který měl dokonce zabudovanou elektrickou zásuvku evropského typu (230V). U rychlovarné konvice každý den doplňovali čaj, kávu, cukr a v koupelně denně doplňovali 2 půllitrové lahve s vodou (pokud se ovšem ty původní spotřebovaly). My jsme bydleli v 10. patře a výhled jsme měli bohužel na sportovní hřiště, které bylo na střeše hned pod námi. Pokud jsme chtěli pořádný výhled, nebyl problém vyjet si do 25. patra, odkud byl krásný rozhled do okolí. Hotel stál pro jednu osobu na 5 nocí 3 325 Kč.

Koupelna v hotelu Cityview    Pokoj v hotelu Cityview    Pokoj v hotelu Cityview

3. Gastronomie
Nahoru

        K hongkongskému jídlu bych napsal zejména toto – je to čína. Takže zde mají podobná jídla, jako známe z čínských restaurací u nás. Na rozdíl od našich čínských restaurací zde ale nevaří na přepáleném oleji, takže mají místní jídla podle mě lepší chuť. Ceny jsou zde srovnatelné s cenami u nás, jídlo s nápojem se dá zakoupit okolo 35 HK$ (asi 90 Kč). Samozřejmě i zde jsou občerstvení jako McDonald´s, KFC, Burger King nebo Subway. Big Mac menu v Hongkongu stojí 25,30 HK$ (66 Kč) a v Macau stojí 30 HK$ (78 Kč), u nás bychom za to neměli ani samotný Big Mac. V Hongkongu se samozřejmě k jídlu používají pouze jídelní hůlky, kdo s tím má problémy, může jídlo sníst lžící, která je také u každého jídla.

Oběd v obchodním centru Sogo za 35 HK dolarů    Oběd v obchodním centru City gate Outlets (Tung Chung)    Večeře po návratu z Macaa v přístavu HK-Macau Ferry terminál

4. Doprava po Hongkongu
Nahoru

        My jsme z hongkongských dopravních prostředků použili metro, trajekt (Ferry) a tramvaj. Obecně se dá říct, že je městská doprava v Hongkongu relativně levná.

        Metro: metro je samozřejmě hlavní dopravní prostředek a dostanete se s ním všude. Všechny vlaky metra jsou klimatizované a plně automatizované, jezdí bez řidiče. Ceny lístků se pohybují od počtu ujetých stanic, nebo jestli trasa metra vede pod vodou. Například pro čtyři stanice stojí lístek 4 HK$, pro pět stanic 5 HK$, pro šest až sedm stanic 6 HK$. A pokud pojedete pouze jednu stanici pod vodou, zaplatíte 8,50 HK$. Přesné ceny zjistíte na stránkách hongkongského metra (pouze zadáte odkud kam). Pokud tedy budete muset jet přes vodu, použijte místo metra trajekt (Ferry), který je podstatně levnější. Lístky se v metru kupují v automatech. Na automatu při koupi lístku zadáte dotykem na mapu metra cílovou stanici a počítač vám automaticky spočítá cenu podle toho, v jaké stanici se právě nacházíte. Také je dobré rozmyslet si, jestli se nevyplatí celodenní jízdenka, která stojí 55 HK$ a kupuje se v informacích ve stanicích metra. Celodenní jízdenka má platnost 24 hodin od označení a platí tedy i následující den do hodiny označení ze dne předchozího.

Hongkongské metro

        Trajekt (Ferry): trajekt je nejlevnější variantou přepravy na ostrov Hongkong. Jedna jízda stojí pouhých 2,30 HK$ (všední dny) a 2,50 HK$ (víkend + svátky) oproti zmíněnému metru, které stojí 8,50 HK$. Zelenobílé trajekty spol. Star Ferry mají dvě paluby, horní a dolní. Kryté paluby na horní palubě jsou klimatizované. Trajekty odplouvají z části Kowloon od Hongkongského kulturního centra (stanice metra Tsim Sha Tsui, červená linka) a na ostrov Hongkong připlouvají do přístavu Central pier (stanice metra Central, červená linka). Trajekty jezdí každou chvíli a cesta trvá asi 5 minut. Lístky se kupují v automatech, ze kterého vám vypadne žeton, který se poté vhodí do turniketu.

Trajekt spol. Star Ferry

        Tramvaj: tramvaje jezdí pouze na ostrově Hongkong. Místní tramvaje jsou typické tím, že jsou patrové a hodně úzké. Jízda tramvají stojí 2 HK$ a je jedno kde nastoupíte a jak dlouho pojedete. Nastupuje se do nich v zadní části přes turniket a platí se až při výstupu u řidiče, kterému se peníze hodí do kasičky. Je lepší mít u sebe přesný obnos peněz (mince), protože nevím, jestli se dá u řidiče rozměnit. Jízdu tramvají mohu doporučit, je to nevšední zážitek.

Typická hongkongská tramvaj

5. Navštívená místa (památky)
Nahoru

Ulice Nathan Road - stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line), hlavní dopravní tepna Kowloonu, spousta obchodů a světelných reklam (stojí za prohlédnutí v noci).

Světelné reklamy v ulici Nathan

Chrám Tin Hau (Tin Hau Temple) - ulice Nathan Road, mezi stanicemi metra Yau Ma Tei a Jordan (červená linka Tsuen Wan Line).

Kowloonský park (Kowloon Park) - ulice Nathan Road, mezi stanicemi metra Jordan a Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line).

Chodník slávy (Avenue of Stars) - stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line), nejjižnější cíp Kowloonu u hotelu Intercontinental Hongkong.

Chodník slávy (Avenue of Stars)

Hodinová věž (Clock Tower) - stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line), nejjižnější cíp Kowloonu u přístavu Star Ferry. 45 metrů vysoká věž.

Velký Budha v Po Lin Monastery (Giant Buddha Statue) - stanice metra Tung Chung (oranžová linka Tung Chung Line), k 26 metrové soše vede lanovka dlouhá 5,7 kilometrů za 96 HK$ (zpáteční/osoba) nebo 157 HK$ (zpáteční/osoba) v kabince s proskleným dnem (Crystal Cabin). K samotné soše vede ještě 256 schodů. V blízkosti sochy je chrám Po Lin Monastery.

Socha Velkého Buddhy (Giant Buddha Statue)

Nákupní centrum Citygate Warehouse - stanice metra Tung Chung (oranžová linka Tung Chung Line), outletové nákupní centrum u dolní stanice lanové dráhy k budhovi.

Světelná show Symphony of Lights - stanice metra Tsim Sha Tsui (červená linka Tsuen Wan Line) u přístavu Star Ferry, největší stálá světelná show na světě, promítána na mrakodrapech na ostrově Hongkong a Kowloon zárověń. Každý den od 20:00 hodin.

Největší mozaika ze známek na světě - přístav Star Ferry na ostrově Hongkong, stanice metra Hongkong (oranžová linka Tung Chung Line) nebo Central (červená linka Tsuen Wan Line, modrá Island Rail), ulice Connaught Place, ve spodní části budovy pošty (General Post Office)

Největší mozaika ze známek v General Post Office (pošta kousek od přístaviště Central)

Nejdelší venkovní zastřešená soustava eskalátorů na světě - stanice metra Central (červená linka Tsuen Wan Line, modrá Island Rail), ulice Queens Road Central, soustava má délku 792 metrů.

Hongkongská zoologická zahrada - ulice Upper Albert Road, vstup do ZOO je zdarma, ale je zde pouze pár zvířat, převážně lemuři.

Lanovka na vrchol Peak - stanice metra Admiralty (červená linka Tsuen Wan Line, modrá Island Rail), ulice Garden Road. Zpáteční jízdenka včetně vstupenky na vyhlídku stojí 48 HK$.

Chrám Wong Tai Sin (Sik Sik Wong Tai Sin Temple) - stanice metra Wong Tai Sin (zelená linka Kwun Tong Line)

Chrám Chi Lin Nunnery (Chi Lin Nunnery) - stanice metra Diamond Hill (zelená linka Kwun Tong Line)

Chrám Chi Lin Nunnery

6. Macao
Nahoru

        Pro nespočet různých kasin se Macau přezdívá Las Vegas Asie. Bývalá Portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Macao má přes 500 000 obyvatel. Pro cestu do Maca musíte mít cestovní pas, vízum není potřeba. Platí se zde macajským dolarem, ale berou zde i bez problémů hongkongský dolar. Pokud zaplatíte v HK$, dostanete nazpět HK$ a naopak.

        Do Macaa jsme vyrazili trajektem spol. TurboJet, který vyplouvá z přístavu Hong Kong – Macau Ferry Terminal, konečná metra linky Island Line (tmavě modrá) stanice Sheung Wan. Vypluli jsme v 9 hodin ráno, jízda trvala hodinu. Cena zpáteční jízdenky byla 263 HK$ (ekonomická třída). My jsme měli lístky zakoupené již předem přes internet, jinak je cena o trochu vyšší. Na palubě trajektu je možnost nákupu malého občerstvení.

        Hned v hale přístavu se na nás vrhali prodejci, nabízející nám různé projížďky po Macau (autobusem, minibusem, autem,…). My jsme odolali i těm nejvlezlejším, kteří se za námi drželi i za branami haly přístavu. Jeden nám nabízel projížďku za cenu okolo 300 Kč/osoba.

        Vzhledem k tomu, že bylo v Macau pro nás nesnesitelné vedro (celý den svítilo sluníčko), tak jsme moc památek neviděli. První naší zastávkou byla po levé straně kousek od přístavu uměle vytvořená vesnice plná kasin, po které za 15 HK$ vozí návštěvníky vláček. Dále jsme se zašli podívat do největšího kasina Sands (zlatá budova), kde jsme se také naobědvali v jedné z místních restaurací. Nechybí zde ani  KFC a McDonald´s. V kasinu je také k dispozici pro hráče voda v lahvi zdarma (my jsme se občerstvili i jako nehráči). Poté jsme se vydali dále po nábřeží okolo sochy Kum Lam, až k Macajské věži (Macau Tower). Macajská věž je 338 metrů vysoká a nejvyšší vyhlídku má ve 233 metrech. V nižším patře (223 m) je vyhlídka i s proskleným chodníkem. Vstupné pro dospělou osobu stálo 85 HK$. Po věži jsme došli v tom nesnesitelném vedru pouze k chrámu A-Ma Tempel a pak už jsme šli zpět přes město do přístavu.

Trajekt společnosti TurboJet v Macau    Pohled z Macajské věže (Macau Tower) z 223 metrů na Macao    Chrám A-Ma Temple

7. Cesta z Hongkongu
Nahoru

        Odlet z Hongkongu měl být v 0:35 (tedy 15.5.2009), ale byl nakonec s malým zpožděním až v 1:40. I přesto, že jsme byli již z odhlášení z hotelu, mohli jsme si tam nechat kufry v úschovně a i poslední den vyrazit za posledními památkami a nákupy. Na letiště jsme z hotelu vyrazili po 17 hodině. Tentokrát jsme již znalí cestování po Hongkongu metrem dojeli do stanice Tsing Yi (oranžová linka Tung Chung Line), odkud byl vlak na letiště levnější. Po odbavení jsme na letišti ještě prošli poslední obchody (je jich tam spousta) a narazili jsme dokonce na internet zadarmo. Pozor, cesta k odletové bráně (gate) tady může trvat i půl hodiny. Nejprve jsme prošli jednou halou k vlaku, který nás odvezl do druhé haly a tady to byl ještě kus cesty, takže si nechte časovou rezervu.

        Z Hongkongu jsme letěli Airbusem A330-200 a naštěstí přímo do Dubaje bez mezipřistání. Do Dubaje jsme dorazili po 7 hodinách a 40 minutách letu v 9:20 hongkongského času (5:20 dubajského času). Při odletu z Hongkongu bylo 26°C a při přistání v Dubaji 28°C. V Dubaji jsme měli opět 5 hodin pauzu, kterou jsme využili ke snídani zdarma v restauraci pro cestující spol. Emirates, kteří mají více jak 4 hodinovou pauzu. Snídaně byla formou bufetu, takže jídla dostatek a všeho druhu (kukuřičné lupínky, toasty, sladké pečivo, vajíčka, párečky, rýže, nudle, zelenina, džusy, čaj a káva). Na letišti jsme měli konečně také to štěstí vidět největší osobní dopravní letadlo na světě Airbus A380-800 (a hned tři) patřící komu jinému než spol. Emirates.

        Z Dubaje jsme odletěli Boeingem 777-300ER (reg. A6-ECO) v 10:10 dubajského času a ve Vídni jsme přistáli po 5 hodinách letu v 15:30 dubajského času (13:30 našeho času) a při teplotě 16°C. Pendolino mělo odjezd v 16:00, což jsme stihli a do Prahy na hlavní nádraží jsme dorazili v 20:00. A to byl bohužel konec za naší asijskou misí.

Hala hongkongského letiště    Paluba Airbusu A 330-200 spol. Emirates (Ekonomická třída)    Paluba Airbusu A 330-200 spol. Emirates (Business třída)

Více fotografií naleznete v galerii, Macao

Mapa hongkongského metra (*.jpg 1,5 MB)
Mapa Hongkongu - Kowloon (*.jpg 1,7 MB)
Mapa Hongkongu - Kowloon a ostrov Hongkong (*.jpg 2 MB)
Mapa Macaa (Macau) (*.jpg 1 MB)
Příletová karta (Arrival Card) (*.jpg 44 kB)

Oficiální web Hongkongu: www.gov.hk

Další užitečné odkazy:

ZPĚT