ZPĚT

Nizozemsko - Amsterodam

(16. - 18.5.2008)

        Amsterodam je hlavní město Nizozemska (neplést si s Holandskem, Holandsko je část území v Nizozemsku, podobně jako u nás např. Morava). Amsterodam má více jak 740 000 obyvatel a leží na severu země. Nizozemsko je proslaveno především pěstováním a prodejem tulipánů, výrobou dřeváků, sýry a větrnými mlýny. Amsterodam je město cyklistů, a podle toho také vypadá provoz. Cyklisti jsou zde mnohdy nebezpečnější než auta, jezdí rychle, nerespektují barvy na semaforech a jedou tiše, vždy se někde zjeví a pouze na vás cinknou a jedou s chladnou hlavou dál. V Amsterodamu jsou také tzv. Coffee Shopy, kde je možné legálně koupit výrobky z marihuany. 

Den první: 

        Z ruzyňského letiště jsme odletěli ve 12:35 s leteckou spol. Click4Sky, která létá pod křídly letecké společnosti ČSA. Zpáteční letenka stála na internetovém portálu Click4Sky.com 1988,- pro jednu osobu včetně poplatků. Na palubě během letu podávají zdarma malé občerstvení (bagetku, sušenku a nápoj dle výběru). Za jednu hodinu a deset minut jsme přistáli na amsterodamském letišti Schiphol. Na letišti jsme ušli zatím nejdelší trasu (z dosud navštívených letišť) k vyzvednutí zavazadla.

Hotel Kooyk*    Amsterodamské letiště Schiphol    Amsterodamské nádraží Amsterdam Centraal Domy v historickém centru Amsterodamu    Nápis před muzeem Rijksmuseum (národní muzeum)

        Po vyzvednutí zavazadla jsme se vydali na vlak mířící na nádraží Amsterdam Centraal. Lístek na vlak jsme si koupili v automatu za 3,80 EUR. Automat přijímá jak peníze, tak i kreditní karty. Stačí pouze vybrat anglický jazyk, jednosměrnou (single), kam, jakou třídou (2nd class), bez slevy (full fare), na dnešek (valid date), počet lístků a poté už jen vybrat typ kreditní karty, namačkat PIN a dvakrát zmáčknout „Jaa (ano)“. Vyzkoušet si to můžete na těchto stránkách.  My jsme nejdřív okoukali, jak si lístky kupují ostatní a pak jsme to udělali stejně jako oni. Cesta vlakem trvá asi 15 minut. Z nádraží jsme se vydali na tramvaj č. 2, která má zastávku přímo před budovou nádraží Amsterdam Centraal. Lístek se kupuje u průvodčí v tramvaji, která tam sedí za přepážkou. Lístky prodává a zároveň je i orazítkuje, místo strojků, které tam snad ani nemají. Lístek stál 1,60 EUR.

        Vystoupili jsme ve stanici Leidseplein, od které byl kousek náš hotel Kooyk*. Dvě noci se snídaněmi stály 67 EUR za jednu osobu. Po ubytování jsme se vydali prozkoumat Amsterodam. První zastávkou bylo samozřejmě nám. Leidseplein, na kterém se setkávají různí pouliční umělci, kteří za své umění očekávají menší poplatek (nechci psát žebrají, protože to není žebrání v pravém slova smyslu). Z náměstí jsme se vydali ulicí Korte Leidsedwarsstraat, na které se nachází mnoho různých restaurací. Došli jsme až na ulici Weteringschans, ze které na první podhled zaujme pozornost zadní část impozantní budovy muzea Rijksmuseum (národní muzeum). V této ulici se také nachází brusírna diamantů, kterých je ale v Amsterodamu víc. My jsme na tuto narazili náhodou. Vstup byl zdarma a proto jsme ji navštívili. Prohlídka trvá asi deset minut. Byl nám podán výklad v anglickém jazyce (ještě byla možnost španělštiny) a na konci prohlídky následovala část, kde jsme si mohli zakoupit výrobky s diamanty nebo luxusní hodinky. Pro průměrného Čecha celkem zbytečná část, a tak jsme si žádné hodinky za několik desítek tisíc korun nezakoupili. Daly by se tam ale zakoupit hodinky s malinkým diamantem  za 100 EUR.

        Pak jsme se dostali až na ulici Koningsplein, kde je supermarket Albert. Hned vedle této ulice je několik stánků s květinami, sazenicemi, cibulemi, semínky marihuany,...(ulice Singel). Z nepřeberného a krásně naaranžovaného množství květin až přecházel zrak. Odtud jsme ještě zašli na nám. Dam, na kterém je královský palác (Koninklijk Paleis) a muzeum voskových figurín Madame Tussaud. První den jsme nachodili 14 km. 

Den druhý: 

        Na druhý den jsme měli naplánovanou výstavu květin v Keukenhofu. Ale počasí se nám ji snažilo rozmluvit, protože jak se ukázalo později, celý den propršel. Další, kdo se nás pokoušel odradit, byla paní, u které jsme si kupovali na tuto výstavu lístky. Říkala, že výstava druhý den končí, a že tam toho již není moc k vidění. I přesto jsme se na výstavu vydali. Vstupenky jsme zakoupili u stánku na mostě Leidseplein, stály 19 EUR/os. včetně dopravy do místa výstavy. Téměř na mostě je zastávka, ze které jezdí autobus č. 307 nebo 172 na letiště Schiphol. Odtud se jede dále autobusem č. 58 na výstavu. Cesta trvá necelou hodinu.

    Okrasný česnek    Větrný mlýn v parku Keukenhof

Tulipány    Koninklijk Paleis (královský palác) na nám. Dam

        Autobus staví přímo před vstupem do parku Keukenhof. Park je velmi rozlehlý, má několik hektarů. Součástí parku jsou také 4 pavilóny. V jednom jsou např. vázané květiny, karafiáty (pavilon Oranje Nassau), v dalším Lilie (Willem Alexander) nebo Orchideje (Beatrix). V parku je kromě tulipánů také spousta rododendronů a azalek a nechybí zde ani jedna z typických nizozemských staveb – větrný mlýn, který je volně přístupný. V parku je i pro pobavení nejen dětí velké bludiště. I přesto, že bylo deštivé počasí a spousta květin odkvetlých, tak jsme strávili v parku pěkných pár hodin. Při zpáteční cestě jsme si udělali pauzu na letišti, kde je mimo spousty různých obchodů také obrovská vyhlídková terasa.

        Po návratu k hotelu jsme se ještě zašli podívat na muzeum Rijksmuseum (národní muzeum) a pak už jsme se jen tak procházeli po městě. Druhý den jsme nachodili 14 km. 

Den třetí: 

        Poslední den jsme se probudili do krásného slunečného rána. Po snídani jsme se odhlásili z hotelu a poté jsme vyrazili ke kostelu Westerkerk (Západní kostel). Kostel má 50-ti metrovou věž, na kterou se dá vyjít, bohužel my jsme tam byli v neděli a to je věž zavřená. Od kostela jsme zamířili k Begijnhofu, kde se za nenápadným vchodem skrývají zrekonstruované štítové domy ze 17. a 18. století.

        Potom jsme už pokračovali na nádraží Amsterdam Centraal, šli jsme přes náměstí Dam a dále ulicí Damrak, která končí u nádraží. Kousek od nádraží je čínská restaurace Sea Palace, která plave na vodě a je jediná tohoto typu v Evropě. Na letišti nám zbyl ještě čas a tak jsme vyrazili opět na vyhlídkovou terasu, kde jsme si prohlédli letadla i za hezkého počasí.

        Na letišti nás potom trochu zarazilo odbavování. Není to jako u nás, kde se jde k přepážkám a tam vás odbaví i s kufry pracovníci dané letecké společnosti. Tady si palubní lístky vytisknete na automatu, bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte zavazadla. A když máte zavazadlo, tak ještě musíte do fronty k přepážce, kde vám ho odbaví. Samozřejmě pokud si berete zavazadlo na palubu, tak do žádné druhé fronty nemusíte. S automatem na palubky vám při potížích ochotně poradí personál. Pak už následovala jen bezpečnostní kontrola a několikaminutová chůze k naší nástupní bráně (gate). Vzhledem k tomu, že se ruzyňské letiště 29.3.2008 zařadilo do Schengenského prostoru, tak jsme při cestě sem ani zpět neabsolvovali pasovou kontrolu. Letadlo naštěstí nemělo zpoždění a tak jsme ve 14:50 opustili letiště Schiphol. Na ruzyňském letišti jsme přistáli v 16:10, zrovna v době, kdy letiště opouštěl nákladní Boeing 747-400 spol. China Air.

Plovoucí čínská restaurace Sea Palace    Domy ve dvoře Begijnhof    Kostel Westerkerk (Západní kostel)

Více fotografií naleznete v galerii, foto z květinového parku Keukenhof, foto z letištní terasy (letadla)

Mapa Amsterodamu (*.jpg 535 kB)

Oficiální web Amsterodamu: www.amsterdam.nl

Další užitečné odkazy:

ZPĚT